مناظره صریح و رو در روی دو روزنامه نگار در برنامه رو به فردا
ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ دی ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: سیاسی ،جریان شناسی ،شخصیتهای معاصر

شریعتمداری: آشوب ها مطابق فرمول شناخته شده بیگانگان بود
کواکبیان:خاتمی،موسوی وکروبی باید با بیگانگان مرزبندی می‌کردند


برنامه "رو به فردا" از همان آغاز مورد استقبال اهالی میدان سیاست و رسانه قرار گرفت؛ آنقدر که برخی عنوان 90 سیاسی را برایش برگزیدند. سه شنبه شب نوبت به مصطفی کواکبیان و حسین شریعتمداری رسید تا از انتخابات و مسائل پس از آن بگویند و راهکارهای برون رفت از شرایط کنونی را مورد بررسی قرار دهند.
به گزارش رجانیوز در این گفتگوی صریح که کواکبیان از همان آغاز نام مناظره بر آن گذاشت، هر دو طرف بر نقاط مشترکی تاکید کردند. عدم مرزبندی رهبران اصلاحات با خارج از مرزها نقدی بود که هر دو به نوعی آن را وارد می دانستند؛ هر دو معتقد بودند آمریکا و معاندان خارجی برای کشور طرح ریزی داشته اند؛ هر دو اغتشاشات، حمله به اموال عمومی، پاره کردن عکس امام، اهانت به سیدالشهداء و شعارهای ساختارشکنی چون "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" را محکوم کردند و معتقد بودند باید این جریانات بعد از انتخابات خاتمه پیدا کند.
آسیب هایی که کشور در حوزه مختلف اعم از اقتصادی در شرایط کنونی می بیند، از جمله نگرانی های هر دو طرف بود. البته در این میان بر سر اینکه چه کسانی بانی ماجرا بودند و مجرم اصلی ماجرا کیست، اختلاف نظرهایی وجود داشت. شریعتمداری معتقد بود عده ای در داخل فرمول فتنه ای را دنبال کردند که در خارج تئوریزه شده بود؛ در عین حال کواکبیان بر این باور بود که نباید همه را آمریکایی خطاب کنیم و سایرین نیز اشتباهاتی داشته اند. همین طور بر سر راهکار نهایی برون رفت نیز بحث هایی صورت گرفت.
برنامه رو به فردای سه شنبه آن قدر صریح بود که بتواند یادآور مناظره های زمان انتخابات باشد. و اتفاقا کواکبیان به توصیه رهبری در خصوص تداوم مناظرات آن روزها نیز اشاره کرد و این برنامه را گامی در همان راستا خواند. رهبر انقلاب در نمازجمعه بعد از انتخابات با اشاره به مناظرات فرموده بودند:«اما این رقابتها و مناظرات، که ابتکار مهمى بود؛ ابتکار جالبى بود؛ خیلى صریح بود، خیلى شفاف بود، خیلى جدى بود. این مناظره‏ها تو دهن آن کسانى زد که از بیرون تبلیغ میکردند که این رقابتها نمایشى است، واقعیت ندارد. دیدند نخیر، واقعیت دارد؛ جدى در مقابل هم ایستاده‏اند، با هم بحث میکنند، با هم استدلال میکنند. بنابراین مناظره‏ها و گفتگوها بسیار از این جهت مثبت بود.»

دراین مناظره ابتدا کواکبیان گفت از صدا و سیما تقدیر می کنم هرچند دیرهنگام بود اما بالاخره به فرمایش مقام معظم رهبری در ‏29‏ خرداد مبنی بر اینکه مناظره ها ادامه پیدا کند عمل کردند وی افزود به سهم خودم چون در فراکسیون دانشگاهیان مجلس خادم هستم. ترور ناجوانمردانه و شهادت دکتر مسعود علی محمدی استاد دانشگاه فیزیک تهران را به دانشگاهیان به ویژه خانواده مکرم و معززشان تسلیت عرض می کنم.
سپس حسین شریعتمداری نیز گفت شهادت اقای مسعود علی محمدی را تسلیت عرض می کنم و به قول حضرت امام رضوان الله تعالی علیه اینگونه اقدامات کور نه فقط مانع جهش انقلاب اسلامی نمی شود بلکه نشان دهنده ضعف دشمنان است و شاهد حرکت بزرگتری خواهیم بود .
در ادامه مجری برنامه سوال کرد شاید بهانه اصلی برنامه مستقیم تلویزیونی رو به فردا ماجرای نهم دی امسال بود که در واقع واکنشی بود به حوادث روز عاشورا خلاصه اینکه درباره چرایی و چیستی ‏9‏ دی سوال مطرح است و چرا چنین روزی خلق می شود.
کواکبیان گفت بله سوال خوبی است من معتقد هستم که مردم ما در طول تاریخ نشان داده اند که هیچ وقت از ارزشهایشان کوتاه نمی ایند و حتی شخصیتی مانند حضرت ابا عبدالله الحسین غ که واقعا الگوی اصلی انقلاب ما بودند و حتی امروز شیعیان حوثی در یمن مسلمانان فلسطین در غزه و حزب الله لبنان همه به خاطر الگوگیری از اصول شهادت طلبانه اقا امام حسین است
وی اضافه کرد مردم تحمل نمی کنند که یک عده ای بیایند روز عاشورا و به مقدس ترین مقدسات توهین کنند حال غیر از اینکه به بحث ولایت فقیه و قانون اساسی هم که توهین شود قطعا مردم ما از این ارزشها هیچ وقت نمی گذرند
مدیر مسئول روزنامه مردمسالاری گفت بدون تردید ‏9‏ دی مردمی بود برخی ها می خواهند روز نهم دی را محدود کنند به جناح و یا کاندیدای خاصی اما مردم به خاطر دفاع از اعتقاداتشان و قانون اساسی امدند و قطعا همانطور که رهبری فرمودند این روز ماندگار است و همان روز هم به نظر من یک کارهای انحرافی شد به برخی از شخصیت ها که دخلی به این ماجرا نداشتند توهین هایی صورت گرفت و صدا و سیما هم که بطور مستقیم پخش می کرد ان را منعکس کرد و من به صلاح نمی دانستم اما در هر حال معتقدم مردم حرکت خوبی از خودشان بروز دادند و جاودانه شد .
سپس مدیر مسئول کیهان گفت نهم دی ماه با حضور بی نظیر و کم نظیر مردم پاسخی بود به هفت ماه تحمل اهانت های یک جریان سازمان یافته بیرونی و درونی به مقدسات مردم تا اینکه روز عاشورا ماجرا به اهانت به ساحت مقدس اباعبدالله الحسین کشیده شد خوب طبیعی بود که مردم به خشم امده و خشم ها را بنا به دلایلی فرو برده دیگر نمی توانستند تحمل کنند وی افزود ان روز مردم به همه دشمنان بیرونی و دنباله رو های داخلی انها نشان دادندکه پای ارزشهای اسلام ایستاده اند و به هیچ وجه حاضر نیستند گوشه ای از ان کوتاه بیایند .
شریعتمداری اضافه کرد به همین دلیل امروز روزی ماندگار شد روز فصل هم بود مثل خود عاشورا روز فرقان هم بود مثل خود عاشورا روز عاشورای ‏61‏ هجری خطها کاملا مشخص شده بود امدنی ها امدند رفتنی ها رفتند نهم دی ماه نیز چنین روزی بود و مسئله جناحی نبود .
وی افزود اساسا ماجرای اخیر جناحی نیست این طور نیست که در این ماجرا یک طرف یک جناح باشد و طرف دیگر جناحی دیگر باشد
شریعتمداری اضافه کرد اصلا ماجرا تقابل یک جریان فتنه سازمان یافته با مبانی و اصول انقلاب است بنابراین طبیعی است که بسیاری از کسانی که قبل ها پیش تر از ان متوجه ماجرا شدند صف خود را جدا کردند
سپس مجری در سوالی خطاب به کواکبیان گفت اقای شریعتمداری کلمه فصل را بکار برندند که مقام معظم رهبری از تعبیر اتمام حجت استفاده کردند که نهم دی حجت را تمام کرد شما این تعبیر را چگونه می بینید و چطور این تعبیر را می توان دریافت کرد
کواکبیان گفت در اینجا بگویم که بنده سخنگوی هیچ کس نیستم و مسئول حرفهای خودم هستم والسلام
وی افزود در تعبیر اتمام حجت من به نکته ظریفی معتقد هستم و اینکه تا چه وقت می خواهیم جریان پس از انتخابات را کش دهیم هم اتمام حجت است برای دنیا هم حاکمیتهم مسئولان و همه بالاخره ‏7‏ تا هشت ماه از انتخابات گذشته است
کواکبیان گفت من از روز اول حتی قبل از اصولگرایی مجلس گفتم که فرمایشات رهبری و قانون اساسی را فصل الخطاب قرار دهیم و نباید این بحث ها ادامه پیدا کند منتهی افراط کاری ها نمی گذارد
وی اضافه کرد نمی خواهم بگویم که لزوما یک طرف باعث شد اما بالاخره حوادث را کشاند به اینجا بنابراین باید یک جا این مسئله را تمام کنیم کواکبیان افزود به نظر من اتمام حجت برای همه است هم جریان افراطی که نمی خواهد این ماجرا تمام شود هم جریانی که واقعا از ان طرف دارد خط و ربط می گیرد هم مسئولان قوای دستگاه سه گانه که هر کدام باید به مر قانون و به وظایف خود عمل کنند هم جریان های خودسری که بر خلاف قانون اقداماتی می کنند
کواکبیان افزود البته تعبیر رهبری این بود که اینها کمک به دشمن است فکر نکنیم که دلسوزانه کارهایی می کنیم یعنی اتمام حجت برای همه افراد است برای مجلس برای نیروی انتظامی وهمه مجری گفت منظور شما عمل سه قوه به مر قانون چیست .
کواکبیان پاسخ داد ان کس که مسئول صدور مجوز است صادر نکند ان هم خلاف قانون عمل کرده است اگر کسی که امده به ارزشهای نظام توهین می کند باید مجازات شود ان کسی هم که می خواهد به سزای عملش برساند ان فرد هم نباید خلاف قانون عمل کند .
وی تصریح کرد من معتقد هستم که مر قانون یعنی یک سیستمی که تمام اجزایش را باید با هم ببینیم قانون اساسی یک محور و فصل اصلی به نام ولایت فقیه دارد اما یک فصلی دارد و اصول دیگری نیز دارد .
کواکبیان گفت متاسفانه برخی از دوستان ما می خواهند بخش دیگر مغفول بماند بحثی هم نیست دادگاههایی که صدا و سیما پخش می کرد درمجلس گفته بودم قانون اساسی می گوید که اصل وجود هیئت منصفه سیاسی هم ضروری است و منکر این نیستم این یک دادگاه سیاسی بود هیئت منصفه نداشتیم اگر نداشتیم چرا باید اینگونه دادگاه برگزار می شد بعدها دیدیم رئیس جدید قوه قضایی تشریف اوردند این قصه بهم خورد .
کواکبیان گفت مر قانون برای همه است همه کسانی که در این نظام می خواهند زندگی کنند و مدعی دلسوزی برای مردم هستند باید ببینیم که راهکار اساسی رعایت قانون است .
وی افزود واقعا جای تاسف دارد که پریروز شنیدیم به منزل شهید صدوقی حمله شده است یا به منزل شهید دستغیب یا در کرمانشاه به منزل اقای زرندی و یا در جای دیگر این اتفاقات می افتد و صدا و سیما چیزی نمی گوید .
کواکبیان اضافه کرد من در مجلس گفتم همانطور که واقعه روز عاشورا و ان بی حرمتی صددرصد محکوم است کسی که این جنایت را مرتکب می شود افرادی هم که به این مکان حمله می کنند محکوم هستند فرقی نمی کند اما صدا و سیما یک کلمه از ان نمی گوید و حق هم است این مسائل را بگوید اما چرا ان مسائل را نمی گوید مر قانون به شما صدا و سیمایی ها بر می گردد به ما مجلسی ها برمی گردد به دستگاه قضایی و نیروهای دلسوز بر می گردد حال کاندیداهای ریاست جمهوری نیز یک طرف بحث هستند و همچنین نیروهای امنیتی همه باید به مر قانون عمل کنند.
شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در ادامه سخنانش در برنامه زنده رو به فردا گفت مثلا یک موقع شما از پنجره نگاه می کنید و می بینید یکی محکم زد توی گوش یکی دیگه واقعا ناراحت می شوید حق هم دارید ولی اگر به شما بگویند این کسی که تو گوشش خورده با دشنه دل و روده یکی دیگر را ریخته بیرون قضاوت شما متفاوتمی شود .
وی افزود به نظر من براساس قانون روشن است که کسانی دقیقا با دنباله روی از یک قانون شناخته شده بیگانه در مملکت تلاش کردند نظام اسلامی را تضعیف کنند اموال مردم را به اتش کشیدند با قمه و دشنه به عابران پیاده حمله کردند مسجد را اتش زدند قران را پاره کردند تصویر مبارک حضرت امام زه را پاره کردند به حضرت اباعبدالله الحسین غ اهانت کردند به نفع اسرائیل در روزی که علیه اسرائیل بود شعار دادند به نفع امریکا در روزی که علیه امریکا بود شعار دادند اینها بالاخره جرائم بزرگی است .
مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: مر قانون مبین این است که اگر در قانون برای این موارد عنوان مجرمانه ای وضع شده که شده به ان باید عمل شود در ضمن در این میان به بعضی از خودسری ها هم واقعا باید رسیدگی شود شریعتمداری اضافه کرد جنگ تحمیلی خودمان را در نظر بگیریم در جنگ تحمیلی ما که جبهه جبهه حق بود در همین جبهه حق ممکن است چندتایی هم باشند که احیانا ادم های خوبی نباشند اینها دلیل نمی شود ما بگوییم این جبهه ناحق بود همانطور جبهه صدام جبهه ناحق بود اما اینکه دران تعدادی باشند که ادم های خوبی باشند که بودند .
شریعتمداری افزود اول باید این مرز مشخص شود اقای کواکبیان که بنده به ایشان ارادت دارم اشاره کرد که من سخنگوی هیچ کس نیستم ولی خوب جنابعالی در همه این مدت از یک جریان خاص حمایت می کردید و روزنامه تان هم در اختیار این جریان خاص بوده است .
وی اضافه کرد من در سطحی نیستم که خدای ناکرده بخواهم شما را ملامت کنم می خواهم بگویم همانی که هستید زیر همان تابلو حرف بزنید مثلا اشاره کردید به مردم غزه چرا شما وقتی دیدید امدند شعار دادند نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران چیزی نگفتید اینها موجب می شود صحنه غبارالود شود مدیرمسئول روزنامه کیهان گفت من معتقدم اگر به مر قانون عمل شود همانطور که رهبر معظم انقلاب هم اشاره فرمودند خیلی چیزها حل می شود.
مردم سالاری گفت این قصه که اصلا جبهه حق و باطل است و جرائمی که مرتکب شده اند یکی خیلی بزرگ و دیگری کوچک است نباید با هم مخلوط کنیم و خلط مبحث شود شما از این مطالب چگونه دفاع می کنید .
کواکبیان در پاسخ گفت اقای شریعتمداری همواره در مقام محاکمه همه باید جواب ایشان را بدهند.
وی افزود امشب نمی خواستم به جاده خاکی بزنم اولا که ایشان شریعتمداری تغافل می فرمایند بنده مناظره های زیادی بعد از انتخابات داشتم اما با اقای شریعتمداری مناظره نداشتم ولی جاهای مختلف گفتم نه شرقی نه غربی جمهوری ایرانی شعار انحرافی است و طبق فرمایش حضرت امام جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد را بارها تاکید کردم .
کواکبیان اضافه کرد در روزنامه مردمسالاری هم همین مصاحبه ها و همین مناظره ها چاپ شده است حالا اقای شریعتمداری شاید فقط کیهان می خواند احتمالا و اینجوری می گوید و الا بنده موضع گیری کردم و صددرصد هم معتقد هستم منتهی یک نکته اساسی تر اینکه از روز اول اقایان عمدا خواستند جریان معترض به انتخابات را با جریان اغتشاش گر معاند یک کاسه کنند و من هم از شبکه خبر اولین مصاحبه ای که داشتم این بود که ان کسانی که سطل اشغال اتش می زنند یا شیشه می شکنند بحث انتخابات ندارند و اصلا در انتخابات هم شرکت نکرده اند.
کواکبیان گفت حماسه جاودان ‏22‏ خرداد که چهل میلیون نفر در ان گرما امدند به عشق نظام امدند اگر نظام را قبول نداشتند که نمی امدند پای صندوق رای پس قبول داشتند و واقعا شور و نشاطی که ایجاد شده بود بی نظیر بود وی افزود بنده به عنوان یک مطلع سیاسی در طول سی سال چنین شور و نشاط ملی را ندیده بودم واقعا هم ندیده بودم .
کواکبیان اضافه کرد در شهرهای مختلف بنده شاید در بیش از ‏27‏ استان گردش و در حدود ‏5.‏ شهر سخنرانی های مختلف داشتم ان شور و نشاط واقعا می شد حفظ بشود اما بحث این است که واقعا انهایی که حالا من نمی گویم صدا و سیما هم همین کار را می کرد می امدند همه اینها را یک کاسه می کردند .
کواکبیان افزود در ‏25‏ خرداد یک میلیون نه دو میلیون نه حالا هر تعداد از میدان امام حسین تا میدان ازادی بدون یک کلام شعار با سکوت محض امدند راهپیمایی کردند واقعا همه دوستدار نظام هستند همه دوستدار ولایتند همه دوستدار رهبرهستند ولی ما امدیم یک کاسه گفتیم کل این جریان فتنه است همه اینها وابسته به اسرائیل و امریکا هستند وی افزود یک جوانی که واقعا می گوید من به عشق وطنم به عشق اسلام امدم رای دادم من بلندگوی اسرائیل بودم چرا این طوری به این افراد توهین می کنید .
کواکبیان گفت ان جوانی که می گوید نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران به لج اقای شریعتمداری می گوید نه اینکه واقعا اعتقاد قلبی داشته باشد یعنی می گوید این اقا من را متهم کرده به اسرائیلی بودن من هم به خدا اینطوری نیستم اگر فریب خوردگانی هم به قول ایشان باشند من نمی خواهم منکر بشوم الان انجمن پادشاهی اعلام کرده که این استاد را ترور کرده است حساب اینها با جمعیتی که معترضند جداست .
وی اضافه کرد بحثی در روزنامه کیهان بود که اینها روز قدس امدند با کفش نماز خواندند این واقعا اگر بعد از سی سال که از انقلاب گذشته هنوز نماز جمعه را ما به این افراد یاد ندادیم این همه دستگاه تبلیغی این همه دستگاه صدا و سیما بعد هم می ائیم به رخ می کشیم
کواکبیان گفت من می خواهم بگویم اگر بعضی ها این شعار را دادند و به قول شما اسرائیل هم مطرح کرده بود این هم مقصر ما هستیم چرا این مناظره هایی که امشب راه انداختیم از همان اول نیامدیم روشنگری کنیم وی افزود طبیعتا کسی صدای امریکا و بی بی سی فارسی می بیند من بارها گفتم اینها زنگ خطراست بخاطر اینکه برای اینها محدودیت ایجاد کردیم و اینها رفتند ان سایتها شبکه ها را گوش کردند و بعد حرف های همانها را تکرار کردند .
کواکبیان افزود خدا شاهد است بارها این شبکه ها از خارج می خواستند با من مصاحبه کنند گفتم نه گفتند صدایتان را پخش می کنیم گفتم نه من خودم صدا و سیما می روم و صدایم را از انجا می شنوید .
وی تصریح کرد اگر واقعا صدا و سیمای ما مطبوعات ما دقیق عمل می کردند مشکلی نبود .
کواکبیان گفت حالا چون ایشان شریعتمداری مطرح کردند می خواهم بگویم بخشی از این تقصیرها را خود ایشان دارد چرا چون اینها که افرادی خود سر هستند زیر علم کیهان این کارها را می کنند .
وی اضافه کرد اقای شریعتمداری قبل از اینکه انتخابات تمام شود گفت قراراست در ایران انقلاب مخملی بشود واین را خودشان با مقالاتی که چاپ کردند می دانندگفتند مردم مواظب باشید عمر و عاصی ها دارند می ایند غیر از این است هر سه کاندیدا در شورای نگهبان بودند ایشان می گوید عمر و عاص ها دارند می ایند .
کواکبیان افزود شکی نکنید که مقام معظم رهبری هم فرمودند اینجا گرجستان نیستاینها بیخود می کنند بخواهند اینجا انقلاب مخملی راه بیاندازند وی افزود می خواهم بگویم بله استکبار جهانی با ذات انقلاب اسلامی معارضه دارد و همیشه این معارضه هست و مخصوص این حادثه هم نیست کواکبیان گفت اگر در عاشورا می گویند بهائیت امده نمی دانم پادشاهی و منافقین امدند من هیچکدام را رد نمی کنم چون انها یک فرصت گیراوردند این فرصت را بهانه کردند برای اینکه عقده هایشان را خالی کنند اما من معتقدم که می شود تقبیح کرد ولی این فرصت ها را برای انها فراهم نکرد چگونه ما باید تفکیک می کردیم و جو نباید امنیتی می شد .
این نماینده مجلس افزود واقعا ان کسی که منافق و ضد انقلاب است و از خارج دستورمی گیرد با مردم عادی خیلی فرق دارد این ابهام وجود داشت این مردم درشهرستان ها نبودند در تهران بودند امار را خود صدا و سیما و مراکز رسمی دادند و همه جا یک کاندیدای مشخص جلو بود واین برایشان یک شبهه بود راه بر طرف کردن شبهه اجماع عمومی است راه این نیست که بگوییم همه شما وابسته به امریکا و اسرائیل هستید و ما یک مشت ادم های خوبیم و ما فقط ضد اسرائیل هستیم .
کواکبیان اضافه کرد قبول بفرمایید همه ما مقصریم اگر بنده هم قرار بود که شفاف سازی کنم و مرز بندیم را دقیق تر بگویم که ایشان می گوید شاید اینکار را نکرده بودم ولی من در این مناظره ها گفتم این مناظره ها چاپ شده و همه این بحث ها را مطرح کردم من معتقدم ما به جای اینکه به گذشته برگردیم چون واقعا اگر قرار باشد گذشته باشد دیگر این برنامه رو به فردا نیست .
کواکبیان گفت چون واقعا اینجوری نیست که ما بیائیم بگوییم کالبد شکافی و اسیب شناسی انتخابات خوب ما خیلی حرف داریم و من هم بگویم الان این دولت را قانونی می دانم بنده دارم در مجلس کار می کنم هیچ بحثی هم ندارم و در همه مباحث هم گفتم انتخابات قبول شده دولت هم قانونی است بخصوص مقام معظم رهبری تنفیذ کردند و در مجلس هم مراسم تحلیفش انجام شد همه کارهایش شده و اصلا معنی ندارد که بگوییم حالا دوباره سرقصه انتخابات برویم .
وی افزود اگر سر قصه انتخابات این برنامه ها را داشته باشیم خوب البته این مخملیمون رو ایشان شریعتمداری راه انداخت قبل از انتخابات و الان هم می گوید توطئه و فتنه یا مسایلی از این قبیل است .
مجری در ادامه گفت اقای کواکبیان معتقد است که یک دسیسه امریکایی حتما بوده است ولی در این دسیسه امریکایی و اسرائیلی کسانی که به طور مشخص کاندیدای ریاست جمهوری بودند دخالت رسمی واقعی و اگاهانه نداشتند شریعتمداری هم گفت اینکه این کاندیداها رسما رفته باشند سفارتخانه دستور گرفته باشند و عمل کنند من این را که قبول ندارم مقام معظم رهبری هم در یکی از سخنرانی هایشان فرمودند برای من وابستگی اینها محرز نشده است.
در ادامه مناظره مدیر مسئول کیهان و دبیرکل حزب مردم سالاری دربرنامه تلویزیونی روبه فردا شریعتمداری به کواکبیان گفت ما که غیب گو نیستیم پس چرا مرحله به مرحله پیش بینی کردیم .
وی افزود شما می توانید به عنوان نماینده مجلس امروز یک چیزی را بگویید بعد فردا بیایید بگویید من چیزی نگفتم ولی بنده نمی توانم چرا چون در ذهن همه بیننده ها صحبت های ما باقی می ماند .
شریعتمداری با اشاره به اینکه مدیریت ماجرا در بیرون از کشور بوده است اضافه کرد سند هم داریم شما سند را نمی توانید انکار کنید سند که ساخته من نیست .
وی افزود روزی که اقای خاتمی کاندیدا شد بنده یک یادداشت نوشتم که خاتمی نمی ماند می رود و موسوی جایش معرفی می شود .
مدیرمسئول کیهان اضافه کرد فضا طوری بود که همه گروه ها و دوم خردادی ها به به و چه چه و استقبال می کردند من یک یادداشت داشتم که اقای خاتمی کاندیدای اصلی نیست و کاندیدای اصلی اقای موسوی است ان موقع اصلا بحث این خبرها نبود و ما که غیب گو نیستیم اقای خاتمی که از ما خوشش نمی اید .
شریعتمداری گفت موقعی که مدیریت فتنه فرمولی را اعلام کرد شما بروید نظرهای رابرت لین را ببینید ملاقات همین اقایان خاتمی با جروج سورس صهیونیسم را ببینید اینها چیزهایی نیست که پنهان بماند اینها را نمی توانید انکار کنید .
شما اگر مرا قبول نداشته باشید ولی اینها را نمی توانید انکار کنید شریعتمداری افزود شما موقعی که امدید کمیته صیانت از اراء تشکیل دادید ما گفتیم اینها از پیروزی در انتخابات ناامیدند و قصدشان این است که اعلام کنند در انتخابات تقلب صورت گرفته است چند روز بعدش نوشتیم که این جریان نیاز به نماد رنگین داردکه هنوز اقای موسوی شال سبز را مطرح نکرده بود .
وی اضافه کرد چون گفتید عمروعاص بنده در مسجد سید اصفهان گفتم وقتی که قران ها را بر سر نیزه می کنند پارچه سبز دیگر چیزی نیست .
شریعتمداری گفت شما ببینید اینها عین مطالبی است که فرمول ان موجوداست وقتی که جلوتر می ائیم هنوز انتخابات برگزار نشده است انتخابات‏22‏ خرداد است روز ‏2.‏ خرداد این تیتر اول ما این است اخرین پرده سناریوی افراطیون اشوب پس از شکست است .
مدیر مسئول روزنامه کیهان تصریح کرد اینها به نظرمن قابل انکار نیست من با صراحت عرض می کنم ماجرا این است که عده ای راه افتادند و یک فرمول بیرونی را دنبال کردنداقای کواکبیان می ترسیدند که بگویند سناریوی طراحی شده از طرف رسانه های امریکایی است اگر غلط می گویم بگوئید شریعتمداری گفت ببینید دلیل را نمی شود ساخت وقتی که اقای خاتمی وسط ماجرا اعلام کرد بهتر است رفراندوم شود من گفتم این حرف خاتمی پیشنهاد مایکل لین است ویک هفته بعد مشخص شد اقای مایکل لین نومحافظه کار امریکایی این پیشنهاد را داده است .
کواکبیان در ادامه گفت مدام می گویند که فلانی رفت در بحث وزرا ما گفتیم چند تا از وزرا رای نمی اورند برخی ها گفتند فلانی رمال شده پیش گو شده است .
کواکبیان اضافه کرد کسی که شورای نگهبان تا یک هفته قبل تاییدش کرده است این مثلا داخل امریکا درامده است من اصلا می گویم برخی ها می گویند که راهپیمایی مردم غیرقانونی است مگر اقای احمدی نژاد با دوستانشان جشن پیروزی نگرفتند مجوز گرفته بودند من بحثم این است که هنوز شورای نگهبان پنج روز وقت داشت هنوز ایشان تائید نشده بود از نظر قانونی چرا ایشان ان جشن را گرفتند و ان هیجانات وان حرفها را زدندکواکبیان اضافه کرد نکته بعد اینکه شب قبلش گفته شد احمدی نژاد پیروز شد در حالیکه هنوز نتیجه را شورای نگهبان نگفته بود .
وی افزود ساعت ‏9‏ شب خبرگزاری رسمی وابسته به دولت خبرگزاری جمهوری اسلامی در سایت خبری اش بود شبی که قرار است نتیجه فردا اعلام شود گفت اقای احمدی نژاد با ‏63‏ درصد رای پیروز شد من می گویم که خبرگزاری های وابسته به دولت نباید قبل از انتخابات اعلام نتایج کنند .
کواکبیان افزود اینکه شما می فرمایید بله بنده از قبل گفتم طبق گفته مقام معظم رهبری تقلبی در انتخابات نبود اگر تقلب می شد من در مجلس نبودم بالاخره همان موقع گفتم چون منطق را باید بپذیریم اما در مصلا هم بجای رئیس جمهور اقای الهام سخنرانی کرد .
کواکبیان گفت معتقدم که اگر انتخابات اینده می خواهد برگزار شود وزارت کشور باید لایحه ای بیاورد و یا ما باید طرحی بدهیم .
کواکبیان گفت من در بحثی گفتم کسی که انتخاب می شود باید با این سازوکار تا اخر پیش رود .
در ادامه مناظره مدیر مسئول کیهان و دبیرکل حزب مردم سالاری دربرنامه تلویزیونی روبه فردا کواکبیان گفت من واقعا از اقای ضرغامی تشکر می کنم واقعیت این است که این برنامه خوب است .
مجری برنامه خطاب به کواکبیان گفت شما برای پایان دادن وقایع اخیر به رهبران سیاسی توصیه ای کرده اید .
وی افزود ما باید به سطحی بیائیم که همه تلاش کنیم این ماجرا تمام شود و اگر اقای شریعتمداری اعتقاد داشته باشد این جنبش و یا هر اسم دیگری که می گذاریم در میان مردم خبری نیست من اینرا قبول ندارم باید اغنای عمومی را داشته باشیم و اعتدال را در پیش گیریم و پرهیز از افراطی گری کنیم و مبنا را بگذاریم به جذب حداکثری و دفع حداقلی .

سپس شریعتمداری خطاب به کواکبیان گفت شما در مجموع اقدامات اقایان کروبی موسوی و خاتمی را قبول دارید یا خیر
کواکبیان گفت من با یک کلمه جواب نمی دهم .
شریعتمداری در ادامه افزود این که نمی شود قرار است مسئله شفاف بشود شما می فرمایئد من با شدت با دخالت بیگانگان مخالفم بنابراین نباید اقایان موسوی کروبی و خاتمی مرز بندی کنند .
کواکبیان گفت من می گویم باید مرز بندی بشود.
شریعتمداری در پاسخ گفت من می گویم اینها مرز بندی نکردند شریعتمداری گفت شما می گویید بنابراین انها باید مرز بندی کنند ولی این اقایان انجام نداده اند.
شریعتمداری گفت نکته بعدی من این است که مقام معظم رهبری فرمودند جذب حداکثری و دفع حداقلی شما می گوئید کیهان چنین و چنان می کند ما ‏7‏ ‏8‏ و یا ‏1.‏ نفر را نام بردیم شما می گوید ‏13‏ نفر ما چند تا از این اقایان را که گفتیم همین الان پناهنده شدند مگرغیر از این است مگر اقای مهاجرانی یار غار شماها نبود مگر ما از همان موقع نمی گفتیم که بعضی کارهایش عیب و ایراد دارد .
شریعتمداری افزود اقای رمضانپور معاون فرهنگی اقای مسجد جامعی بود ما همان موقع می گفتیم بعضی از کارهای وی به دلایل گوناگون مشکل دارد شریعتمداری گفت همین اقای کدیور که از شاکیان ما است ببینید وقتی این اقایان پناهنده می شوند بعد انجا زبان باز می کنند علیه نظام هر چی می خواهند می گویند این جریانی است که در داخل است حداقل یک خورده به فکر باشید .
شریعتمداری گفت شما می گوئید اعتدال بله اعتدال خوب است اعتدال در اجرای قانون است
شریعتمداری افزودشما می گوئید جذب حداکثری خوب ما هم همین را می گوئیم شما ببینید بحث بر سر این است که یک عده قلیل و نه اکثریت این وسط افتاده اند و سعی می کنند بسیاری از مردم را فریب بدهند وی افزود یک عده قلیلی هستند که تکلفیشان مشخص هست و به گفته مقام معظم رهبری مر قانون باید در موردشان اجرا شود و انان برای اینکه خودشان را نجات دهند دیگران را جلو می اندازند .
کواکبیان گفت من می گویم باید برای حل اختلافات همه نخبگان سیاسی کاندیداهای ریاست جمهوری زوسای قوه ها زسانه ها جمع شوند و بگوییم از این به بعد هر کسی تخطی کرد باید مجازات شود .
مدیر مسئول کیهان در واکنش به پیشنهاد کواکبیان گفت به نظر من این بازگشت به قهقرا و شیخوخیت و برای افغانستان است مگر الان قانون نداریم پیشنهاد من اجرای قانون است در این نظام باید همه به قانون اقتدا و به ان تن دهند .
شریعتمداری اضافه کرد مگر مملکت قانون ندارد که بخواهیم ملوک الطوایفی لویی جرگه ای شبیه افغانستان در کشور راه بیاندازید .
کواکبیان در ادامه برنامه تلویزیونی روبه فردا گفت باید بر اساس ساز وکار پیش رفت اینکه همه روسای جمهور قبلی یا وابسته به امریکا هستند یا سران فتنه اند هیچ کس نمی ماند اقای هاشمی این طوری و فرزندانش ان طوری اقای فلانی که موساد است ختی اقای محسن رضایی که خودش کاندید ریاست جمهوری بوده و سرباز ولایت بوده مورد اتهام قرار می گیرد دبیرکل حزب مردم سالاری افزود رئیس مجلس گفته است این هزینه هایی که شما دارید می کنید یعنی کاری می کنید که هیچکس هیچ حرفی نزند کواکبیان با بیان اینکه بزرگترین خطر برای نظام سکوت نخبگان است اضافه کرد شما فکر نکنید که اگر ما بگوییم حرف نزنیدفقط شریعتمداری عزیز درکیهان و صدا و سیما مثلا مطرح شود الحمدالله همه خوبند نه اینگونه نیست من با تمام وجودم طرفدار نظام و رهبری و قانون اساسی هستم بنده قسم خورده ام به قانون اساسی من نمی توانم قسم بشکنم و واقعیت را می گویم .
وی گفت همین مناظره امشب ممکن است موجب سوء استفاده عده ای بشودکه بگویند این یکی کم امد ان یکی خوب امد ما اگر این روش را خوب انجام بدهیم اثار خوبی دارد من می گویم رو به فردا برویم .

مجری سئوال کرد اینکه این جریان تا دو هفته بعد از انتخابات ادامه داشت لذا از فردای نماز جمعه مقام معظم رهبری طرح بحث انتخابات دیگر قابل درک نیست و اقای کواکبیان تاکید دارند ملتزم به قانون اساسی هستند و درست هم می گویند .
شریعتمداری نیز در این برنامه گفت من در مناظره ای که درمشهد برگزار شد خدمت اقای کواکبیان عرض کردم بحث کردیم و من دلایلم را گفتم شما می فرمائید انها نبودند من هم قبول دارم یک عده ای اغتشاشگر بودند حال اینکه توده های مردم طلبکارند .
وی افزودچرا اقایان این عده اغتشاشگران را محکوم نکردند حداقل دلشان برای جوانان مردم می سوخت چون بنده خدایی که امده بداند این راه شما نیست محکوم که نکردید بیانیه دادید و دفاع کردید بحث بر سر این است که چرا شماها هم محکوم نکردید و مجددا دعوت به حضور غیرقانونی کردید اقای موسوی کروبی و خاتمی بله اقای خاتمی دو تا ملاقات داشتند نظر ما همین است و اقای خاتمی می دانند که من براساس چه سندی می گویم خودشان می دانند .
شریعتمداری گفتجناب اقای خاتمی شما بعد از ملاقات دوم با سورس احساس کردید که کار خوبی نکردید تا اینجا روشن است .
شریعتمداری گفت من منتها به خاطر حرمت ایشان که دو دوره رئیس جمهور بودند وقتی تکذیبیه دادند ما تکذیبیه اش را در روزنامه مان درج کردیم و هیچ چیزی نگفتیم و ان چیزی که شما می فرمائید بنده می گویم بله بوده است
وی خطاب به کواکبیان افزوداینکه می فرمائید بحث دو جناح نیست الان اشاره کردید که یک طرفه است من می گویم اصلا بحث این طرف و ان طرف غلط است ببینید بحث ماجرای انتخابات دیگر همان روزها تمام شد این را اقای کواکبیان قبول دارند .
شریعتمداری افزود بحث بر سر این است که ایا اهانت به حضرت امام زه ماجرای انتخابات است ایا اهانت به حضرت امام حسین غ ماجرای انتخابات است .
وی اضافه کرد دفاع از اسرائیل و دفاع از امریکا به انتخابات ربطی ندارد این که در بیرون نظام است چرا شما محکوم نمی کنید و حتی انهایی که امدند اهانت کردند بهشان می گویید خداجوی .
شریعتمداری گفت بنده معتقدم که در انتخابات تقلب شده استمعتقدم که تقلب بیش از ‏11‏ میلیون است چه کسی تقلب کرده الان می گویم فرض کنید که شما سکه های تقلبی را به عنوان سکه طلا به مردم دارید می فروشید فرض کنیم که ‏13‏ میلیون در انتخابات شرکت کردند ایا پولی که بابت سکه ها گرفتید حلال بود .
شریعتمداری اضافه کرد حالا ایا این ‏13‏ میلیونی که از شما سکه خریدند مگر به این دلیل انها را نخریدند که طلا باشد و اگر شما به جای سکه طلا سکه تقلبی بدهید قطعا تقلب کردید قبول .
وی افزود شما بیائید شعارهای اقایان را ببینید مگر نمی گفتند ما تابع قانون اساسی هستیم من همه اش را به صورت مکتوب دارم نمی شود اینها را انکار کرد .
شریعتمداری گفتاقای کواکبیان شعار می دادید که ما تابع قانون اساسی و ولی فقیه هستیم کمترین عدول از ولایت فقیه باعث اشوب می شود هیچکس نباید دست به اشوب بزند عدول از قانون حتی به اندازه ذره ای پذیرفتنی نیست این ولی فقیه است که مانع دیکتاتوری است این شعارهای شماست وی افزود شما این شعارها را دادید مردم امدند یعنی ان بنده خدایی که امده رای داده است به نظر من ان فرد بسیار حق جو و دنبال حق طلبی بوداین شعارها را دادید .
شریعتمداری در ادامه با انتقاد از عملکرد کواکبیان درباره استنادش به تیتر اول کیهان مبنی بر اعلام قطعیت ارا انتخابات گفت ما این تیتر را نزدیم .
کواکبیان در پاسخ گفت تیتر یک شما بود .

شریعتمداری در پاسخ گفت تیتر یکی که اقای کواکبیان می گوید تتیر بی بی سی بود که ساخت ما هم اعلام کردیم که این تیتر ما نیست بعد هم اقای کواکبیان گفت بله اشتباه شده است .
شریعتمداری در ادامه به اظهارات اقای کروبی مبنی بر اینکه من خوابم برد یکدفعه دیدم کیهان قضیه انتخابات را عوض کرده است اشاره کرد وگفت ما اصلا شب ها روزنامه چاپ نمی کنیم ما هر چه که مراجع رسمی گفتند مطرح کردیم .
مدیر مسئول روزنامه کیهان خطاب به کواکبیان درباره اعتدال گفت برای احیای این مهم باید موانع کار را برداشت و وقتی هم این مهم اغاز می شود می بینیم که عده بسیار اندکی مانع می شوند .
شریعتمداری درباره ادعای کواکبیان مبنی بر اینکه کیهان در مورد اقای محسن رضائی و جام زهر مطلبی نوشته است افزود من اصلا در این مورد هیچ صحبتی نکردم .
شریعتمداری در ادامه به برخی دیگر از گفته های کواکبیان درباره رئیس جمهور اشاره کرد و گفت قرار بود اقای احمدی نژاد در یک زمانی در تلویزیون سخنرانی کند اما ان برنامه لغو شد ولی روزنامه شما در حالی که هیچ سخنرانی انجام نشد از قول ایشان نوشتید چنین و چنان کرد مدیر مسئول رونامه مردم سالاری در پاسخ گفت اینها دروغ است سند بیاورید شریعمتداری هم در پاسخ گفت ما سندش را داریم .
شریعتمداری گفت شما هر چه درباره ما گفتید از جمله اقای رضایی و دیگران بی سند بود و از این اتهامات به ما خیلی می زنند .
مجری برنامه خطاب به کواکبیان گفت شما برای اینده چه برنامه ای دارید و چه راهکارهایی را اعلام می کنید .
کواکبیان در پاسخ گفت ما قبل هم گفتیم مجلس هم گفته است برای بهبود اوضاع سیاسی کشور باید قدم برداریم به شرط اینکه نگوییم فلانی امریکایی است فلانی باید اعدام بشود اگر قرار باشد اینها را بگوئیم مشکل حل نمی شود .
وی افزود اقای شریعتمداری می گوید بعضی ها مرز بندی نکردند ما می گوئیم که باید مرز بندی می کردند اما این دلیل نمی شود که مرز بندی نکردها را جزو عناصر خارجی بدانیم .
مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری افزود اقای شریعتمداری به پناهندگی اقای مهاجرانی کدیور و اشاره می کنند اما اگر بحث پناهندگی باشد مگر این خبرنگارها خبرنگار فارس پناهنده نشده اند .
کواکبیان گفت خیلی جالب است اقای شریعتمداری هر کجا که کم می اورد به دنبال بهانه می رود .
وی افزود اقای شریعمتداری نه از کهریزک نه از کوی دانشگاه سخن نمی گوید کواکبیان گفت من در روزنامه ام تیتر زده ام که با سخنرانی نمی شود مملکت داری کرد .
وی افزودبیائیم با کمک مراجع تقلید کاندیداهای ریاست جمهوری اصحاب رسانه خبرگان ملت نمایندگان ملت وزرا نخبگان و هرکسی که می تواند موثر باشد این مسئله را حل کنیم .
شریعتمداری گفتمن عذر می خواهم شما می گویید خواص بنده هم عرض می کنم میزان حال فعلی افراد است وقتی اقایان می گویند و شعار می دهند که دنبال قانون اساسی ولایت فقیه اسلام و اقتدار نظام اسلامی هستیم پس عده ای با این شعارها می ایند رای می دهند بعدا متوجه می شوند که شعارهای بعدی یقینا برخلاف ان است تا جایی که شعار انچنان می دهند که دیگر من نمی خواهم انها را بکار ببرم همه مردم می دانند که هم صدا و سیما پخش کرده و هم روزنامه ها نوشتند .

وی افزود در چنین حالتی بعدا مردم می فهمند اشتباه کردند از انها جدا می شوند ان مردمی که قدمشان روی چشم است .
شریعتمداری اضافه کرد واقعا ‏4.‏ میلیون ‏4.‏ میلیون است بنابراین شما ‏11‏ و ‏12‏ میلیون رای تقلبی جمع کردید که اگر تقلبی شده است این است کواکبیان گفت من اصولگراهایی را می شناسم که گفته اند اگر قرار است فلانی رئیس دفتر فلانی باشد ما رای نمی دادیم .
وی افزودختی اخیرا به حضرت نوح هم دارندگیر می دهند من می گویم این حرفها را کنار بگذاریم .
شریعتمداری اضافه کردذرباره انتقادی که شما می گویید اتفاقا کیهان از موضوعات بسیاری انتقاد کرده است حتی انتقادهایی که خود شماها برنتافتید .
وی افزود امام راحل فرمودند که میزان حال فعلی افراد است و به دلیل اینکه از ایشان نقل شده و حجت است به دلیل اینکه عقل هم همین را می گوید .
شریعتمداری افزود وقتی هانی در دارالعماره کوفه تحت شکنجه بود قوم هانی امدند وقتی هانی دیر کرد امدند نجاتش دهند چرا قوم هانی برگشتند برای اینکه اقای شریح قاضی رفت روی دارالعماره گفت هانی بیت مکرم است هانی انجا در حال تکریم است درحالیکه هانی انجا در حال شکنجه بود ذندان و سر و صورتش شکسته بود و با حرف شریح قوم هانی برگشتند چرا برگشتند چون بالا سر شریح تابلو قاضی القضات نوشته شده بود که با شناسنامه کنونی اش با هم انطباق نداشت .
شریعتمداری گفت مگر این همه از شما حمایت نکردند مگر نتانیاهو از شما به عنوان بزرگترین سرمایه داخل ایران یاد نکرد مگر اقای اوباما این همه از شما حمایت نکرد مگر هیلاری کلینتون ‏4..‏ میلیون دلار اختصاص نداد اگر شما می گویید نه شما یک کلمه می گفتید نه این که کاری نداشت وی افزود شما به هر حال ببینید نمی شود اینگونه پنهان کرد من می خواهم بگویم که شما می گویید دو طرف من معتقد به دو طرف نیستم مسئله اصلا مسئله انتخابات نیست انتخابات تمام شد


منبع1       منبع 2