رسایی خطاب به سیدحسن خمینی و هاشمی رفسنجانی

نباید با ریزش‌ها جامعه دینی متزلزل شود

به گزارش رجانیوز به نقل ازایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین رسایی نماینده مجلس هشتم در نشستی با موضوع "سرنوشت چهره‌های انقلاب، سقوط یا صعود"، پیرامون بحث آسیب‌شناسی ریزش‌ها و رویش‌های انقلاب اسلامی که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در دانشکده داروسازی این دانشگاه برگزار شد، گفت: خداوند در سوره مائده خطاب به مومنین می‌گوید هر کدام از شما از راه خدا روی برگردانید خدا قوم دیگری را به جای شما می‌آورد یعنی ممکن است آدم‌ها به درجه ایمان برسند، اما ریزش کنند و با ریزش‌ها نباید جامعه دینی متزلزل شود چون در جامعه دینی به دنبال ریزش، رویش وجود دارد و این وعده قرآنی است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اصل ریزش و رویش یک حقیقت قرآنی است، افزود: احتمال دارد افراد به درجه‌ای اعلا رسند اما بعدها سقوط کنند و نباید از این موضوع هراسید، چون به دنبال آن رویش وجود دارد و شاهد مثال آن در تاریخ بسیار است که از جمله می‌توان به ماجرای طلحه و زبیر که از اصحاب پیامبر بودند اشاره کرد؛ چرا که آنها جزء ایمان‌آورندگان بودند که اسلام را در عمل جاری کردند، اما پس از وفات رسول اکرم از یاری دین خدا روی برگرداندند.


ریزش و رویش یک قاعده و حقیقت قرآنی تاریخی است

رسایی با یادآوری حوادث تاریخی بعد از پیامبر (ص) تصریح کرد: به جای کسانی که کنار پیامبر شمشیر زده بودند اما حاضر نشدند امیرالمومنین را یاری کنند، افرادی مثل مالک اشتر و میثم آمدند پس به دنبال ریزش‌ها، رویش وجود دارد و ریزش و رویش یک قاعده و حقیقت قرآنی تاریخی است.

این نماینده مجلس همچنین با بیان اینکه در تاریخ انقلاب ریزش و رویش داشته‌ایم، گفت: ‌انقلاب ما برگرفته از همان حقیقت امیرالمومنین است و کسانی را داشته‌ایم که کنار امام بودند؛ اما بعدها جدا شده‌اند که بارزترین آن‌ها آقای منتظری است البته همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند امیدواریم خداوند ایشان را بیامرزد، اما بعد از فوت ایشان شاهد بودیم شبکه ماهواره‌ای بهائیت با آن سر و وضع منتظری را به عنوان عالم و مرجع تقلید معرفی کرده و برای او گریه کردند.

وی با بیان اینکه تاریخ انقلاب نیز با ریزش‌ها مواجه بوده و در مقابل رویش‌هایی داشته که حتی زمان امام را درک نکرده‌اند، گفت: همین امروز جنبش دانشجویی ما و حادثه‌هایی مثل 9 دی و 22 بهمن که رقم می‌خورد نشان دهنده رویش‌ها می‌باشد. در حالی که عده‌ای قهر کردند به راهپیمایی‌ها نیامدند و عده‌ای مرگ بر مهم‌ترین اصل قانون اساسی را سر دادند که البته وظیفه سازمانی‌شان بود، میلیون‌ها انسان در خیابان‌ها از اصل ولایت فقیه دفاع کردند؛ چرا که در 9 دی و 22 بهمن دیگر بحث انتخابات ریاست جمهوری مطرح نبود.

رسایی تاکید کرد: نباید از ریزش‌ها خوشحال باشیم اما نباید از این بابت نیز ناامید شویم.

وی در ادامه با بیان اینکه حرکت‌های اصلاحی و انقلاب‌ها بدون ریزش ممکن نیست، بیان کرد: نمی‌توان انقلابی را در دنیا نشان داد که ریزش نداشته باشد چون وقتی انقلابی صورت می‌گیرد و جریانی حاکم می‌شود، به صورت طبیعی قدرت‌طلبی در فکر برخی شکل می‌گیرد و آن آغاز یکسری از ریزش‌ها است پس یکی از دلایل ریزش، قدرت‌طلبی است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: وقتی علت ریزش‌ها را بررسی می‌کنیم می‌بینیم که برخی به دلیل فساد مالی ریزش پیدا می‌کنند؛ چرا که وقتی قدرت بیاید رانت به دنبالش می‌آید و کمترین رانت، رانت اطلاعاتی است که می‌توان از اطلاعات اقتصادی به نفع خود استفاده کرد.


با فساد اقتصادی در فسادهای دیگر بر انسان باز می‌شود

وی با بیان اینکه وقتی فساد اقتصادی بیاید به دنبال آن فساد سیاسی، اعتقادی و اخلاقی خواهد آمد، افزود: در فسادهای دیگر فساد اقتصادی وجود دارد و با فساد اقتصادی در فسادهای دیگر بر انسان باز می‌شود و ما شاهد فساد اقتصادی و اعتقادی برخی از شخصیت‌ها هستیم که به طور مثال برخی در شبکه‌هایی مثل بی‌.بی‌.سی و VOA‌و غیره حاضر می‌شوند که هر کدام جایزه‌های میلیون دلاری از شرکت‌هایی که در تلاش برای ضربه زدن به نظام هستند، می‌گیرند.


در صحنه انتخابات بدیهی‌ترین اصول انقلاب زیر سوال برده شد

وی با بیان این که در صحنه انتخابات بدیهی‌ترین اصول انقلاب زیر سوال برده شد گفت: در مناظرات پولی که از شهرام جزایری گرفته شده بود را توجیه کردند و آن را با پولی که همه علما برای انجام اقدامات دینی، اجتماعی و غیره مورد استفاده قرار می‌دهند مقایسه کردند، پس باید گفت فساد مالی باعث ریزش می‌شود و حرکت اصلاحی بدون ریزش ممکن نیست و در هر حرکت انقلابی ریزش وجود دارد حتی انقلاب پیامبر.


حتی با 25 میلیون رای نیز نباید دچار غرور شویم

وی در ادامه ضمن اینکه عامل سقوط برخی از انسان‌ها را غرور دانست، افزود: وقتی جریانی خود را با حرکت حقی به پیروزی می‌رساند بعد از پیروزی دچار غرور می‌شود مثل بنی‌صدر که البته غیر از غرور، فساد اقتصادی هم داشت. همچنین شاهدیم در همین انتخابات اخیر بعضی کاندیداها با یوروها، دلارها و درهم‌هایی که از برخی کشورهای منطقه خلیج فارس گرفته بودند ستاد تبلیغاتی هنگفت خود را راه انداختند.

این نماینده مجلس افزود: حتی با 25 میلیون رای نیز نباید دچار غرور شویم و اگر چنین شود سقوط می‌کنیم هر کسی که می‌خواهد باشد با هر درجه خدمت‌رسانی و حتی اگر دولت نهم و آقای احمدی‌نژاد هم دچار غرور شوند سقوط می‌کند. البته به لطف خدا آنها در حال کار و خدمت‌رسانی هستند اما همیشه باید مراقبت شود.

رسایی یکی دیگر از عوامل ریزش را دنیاطلبی دانست و گفت: حتی اگر دنیاطلبی از طریق حلال انجام شود باعث ریزش می‌شود و مثل راه رفتن بر لب پشت بام می‌ماند و ما داشته‌ایم کسانی که با دنیاطلبی سقوط کرده‌اند و امروز برخی شخصیت‌های سیاسی با سوابق خوب با جریان انحرافی که بعد از دوم خرداد 76 پیش آمد و عده‌ای به رای و اعتماد مردم خیانت کردند سقوط کردند و در بیانات رهبری هم آمد که آن‌ها در دامن دنیاطلبی در رقابت‌های بعدی دچار انحراف شدند و نتوانستند شاهد باشند مدیریت و مسئولیت باید همراه با محرومیت باشد؛ چرا که تز امام (ره) این بود که در نظام جمهوری اسلامی هر که بخواهد مسئول باشد باید محروم باشد و حتی اگر مال و منالی داشته باشد باید سطح زندگی خود را پایین آورد و این قاعده حکمرانی رهبر معظم انقلاب، امام (ره) و سیره پیامبر بوده است.


برخی می‌خواهند مسئول باشند اما ماشین آخرین مدل و خانه سه میلیاردی داشته باشند

وی اضافه کرد: امام (ره) می‌گوید تا کسی نداند فقر چیست نمی‌تواند به فکر فقرا باشد و برای این نظام که هزاران شهید داده شده است کسی نمی‌تواند این کار را بکند و می‌بینیم اگر برخی افراد امروز در مقابل صف میلیونی مردم قرار می‌گیرند به این خاطر است که می‌خواهند مسئول باشند اما ماشین آخرین مدل و خانه سه میلیاردی و غیره داشته باشند.


هر موقع جریان فتنه در مجلس می‌خواهد تخم بگذارد جوجه‌اش از دهان برخی اصولگراها بیرون می‌آید

رسایی یکی دیگر از دلایل ریزش برای انقلاب‌ها را عدم بصیرت دانست و اظهار کرد: برخی افراد دشمن را می‌شناسند اما نمی‌توانند دشمنی دشمن را تشخیص دهند و بدون اینکه بدانند در پازل دشمن بازی می‌کنند که نمونه بارز آن منتظری بود و امام (ره) او را تحمل می‌کرد و سالها تلاش کرد که او را برگرداند پس مهمترین مشکل منتظری ساده‌انگاری و نداشتن قدرت تحلیل او بود. امروز نیز برخی نمایندگان اصولگرا در مجلس هشتم وجود دارند که هر موقع جریان فتنه در مجلس می‌خواهد تخم بگذارد جوجه‌اش از دهان آن‌ها بیرون می‌آید.

وی با اشاره به اینکه نباید به دنبال انقلابی بود که دچار آفت نشده باشد، گفت: آفت‌ها و ریزش‌ها برای انقلاب دینی مثل واکسن می‌ماند که آنها را نهادینه می‌کند و جلوی گسترش برخی انحراف‌ها را می‌گیرد و در تمام انقلاب‌های دینی پوست‌اندازی ضروری است؛ چرا که پوست کهنه به شرایط عادت می‌کند و هم رنگ و هم‌سو با آن می‌شود. به طور مثال علت اینکه قشر دانشجو همیشه پرنشاط است به علت جوان بودن آن است و اگر جوانی با اکسید دین تلفیق شود در سن 70 سالگی شخصی مثل امام و رهبر انقلاب وجود خواهد داشت که هنوز نشاط جوانی را دارد.


برخی اصرار به سقوط دارند

وی با بیان اینکه وقتی مدتی از انقلاب بگذرد، ‌پوست انقلاب به شرایط عادت می‌کند و هم‌رنگ شرایط می‌شود و همچنین قدرت مقاومت آن پایین می‌آید، گفت: وقتی انقلابی به شرایط عادت کند مقاومتش کمتر می‌شود همان طور که پوست کهنه شادابی خود را از دست می‌دهد پس نباید از ریزش‌ها هراسید البته نباید از بابت آنها خوشحال شد و همین طور نباید تصور کرد که اگر انقلابی ریزش پیدا می‌کند از بین رفته است و بگوییم نخست وزیر امام، دفاع مقدس، یار و نماینده امام و رییس مجلس و رییس جنگ ریزش کرده‌اند پس این انقلاب از بین رفته است. البته تشویق نمی‌کنیم و کسی را به سمت ریزش هل نمی‌دهیم اما به تعبیر رهبری باید جذب حداکثری و دفع حداقلی داشته باشیم، اما چه کار کنیم که برخی اصرار به سقوط دارند.

رسایی با بیان اینکه طبق قاعده الهی انقلاب‌های غیردینی فقط ریزش دارند و رویش ندارند، تصریح کرد: مثال آن انقلاب فرانسه است و برای این انقلاب‌های غیردینی ماندگار نمی‌مانند و پس از مدتی فقط ظاهر و پوستی از آن‌ها باقی می‌ماند و همچنین تاریخ‌ساز نیستند.


اگر فرصت را مدیریت نکنیم تبدیل به تهدید می‌شود

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب دوم خرداد را یک نعمت الهی دانسته‌اند، افزود: ما در تاریخ کشور فرصت‌ها و تهدیدها داشته‌ایم و هر زمان فرصت‌ها را مدیریت کرده‌ایم توانسته‌ایم که از آن استفاده کنیم و هر وقت تهدید را مدیریت کنیم تبدیل به فرصت می‌شود و همین طور اگر فرصت را مدیریت نکنیم تبدیل به تهدید می‌شود. به طور مثال مشروطه یک فرصت بود که مدیریت نشد و نتیجه‌ی آن حکومت دیکتاتوری رضاخان میرپنج قلدر شد.


دوم خرداد فرصتی بود که مدیریت نشد تبدیل به تهدید گردید
رسایی با بیان اینکه دوم خرداد یک فرصت بود که مدیریت نشد و تبدیل به تهدید گردید، ابراز داشت: دوم خرداد یک حرکت غیردینی مبتنی بر سکولاریسم بود که بعد از مدتی فقط پوست آن باقی ماند و حتی با شعار قانونگرایی به جنگ قانون آمدند و برخلاف آن انقلاب‌های دینی و حرکت‌های اصلاحی دینی هم ریزش و هم رویش دارد و مثل انقلاب پیامبر، انقلاب اسلامی ایران نیز چون انقلابی دینی بود هم ریزش و هم رویش داشته است که البته این موضوع امر بدیهی است و نمی‌توان جلوی آن را گرفت البته ما برای ریزش تلاش نمی‌کنیم اما نمی‌توانیم جلوی آن را بگیریم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه انقلاب‌های دینی هم ریزش به دنبال دارند و هم رویش و همیشه فقط پوسته نیستند و مغز هم دارند و برای همین پوسته آنها شاداب،مقاوم و تغییردهنده عادت‌هاست، اظهار کرد: حرکت اصلاحی پیامبر، اهل بیت و امام (ره) همواره دارای مغز بوده است و باقی مانده است و هم ظاهر و هم باطن داشته است به اضافه اینکه انقلاب‌های دینی نه تنها در تاریخ هستند بلکه تاریخ‌ساز می‌شوند.

رسایی با بیان اینکه خروجی انقلاب پیامبر بعد از 1400 سال انقلاب ایران شد که حرکتی مبتنی بر شعار پیامبر بود، افزود: انقلاب اسلامی به خاطر ریزش و رویش زنده و تاریخ‌ساز است و می‌بینیم که علیرغم تمام سنگ‌اندازی‌ها در جنگ به پیروزی می‌رسد و در دانش هسته‌یی تاریخ‌ساز می‌شود. همچنین 9 دی و 22 بهمنی بعد از 31 سال گذشت از عمر انقلاب خلق می‌کند که هنوز نشاط و جنب و جوشی دارد که در انقلاب‌های دیگر نیست؛ چرا که می‌بینیم بعد از گذشت سال‌ها از انقلاب‌های دیگر سالگرد آن‌ها با حضور ارتش، سربازان و غیره برگزار می‌شود نه با حضور میلیونی مردم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رسایی در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کسانی که در یک جریان سیاسی هستند باید چه کنند؟ گفت: مهم‌ترین وظیفه برای آنها پیروی از چارچوبی است که اعتقادات ما را تشکیل می‌دهد و نشانه آن چارچوب غیر از ولایت فقیه نشانه دیگری نمی‌تواند باشد.

رسایی همچنین در پاسخ به این سوال که قرآن درباره کسانی که خود را بی‌طرف می‌دانند چه گفته است؟ گفت: اصلا ما بی‌طرفی نداریم، سکوت نیز یک نوع دخالت است. آیا زمانی که امام حسین(ع) را به شهادت رساندند و یک عده هم سکوت کردند می‌توان گفت که سکوت آنها هیچ اثری نداشت. در واقع باید گفت سکوت آنها به نفع یزید شد. عدم دخالت نیز خود یک نوع دخالت است. شما یا راه می‌روید یا راه نمی‌روید فقط راه رفتن فعل نیست؛ بلکه راه نرفتن هم یک فعل است که انسان آن را انجام می‌ دهد. بنابراین انسان باید در روز قیامت پاسخگوی افعال خود باشد چه سلبی و چه ایجابی.


طراحان کمیسیون ملی انتخابات بگویند تینک‌تانک چه کسانی هستند؟

رسایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره طرح کمیسیون ملی انتخابات گفت: این طرح هم‌اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام در دستور کار است و بر می‌گردد به زمانی که آقای محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات و آقای پورمحمدی وزیر کشور به رهبر معظم انقلاب نامه نوشتند که در حوزه تبلیغات و ثبت‌نام کاندیداها دارای مشکل هستیم و کاندیداها از شرایط مساوی برخوردار نمی‌شوند که این پیشنهاد در مجمع تشخیص مصلحت ثبت شد البته ما پیشنهاد کمیسیون ملی انتخابات را پس از انتخابات شنیدیم.

وی افزود: همچنین در این طرح پیشنهاد شده است که ترکیبی تشکیل شود که وظیفه اجرا داشته باشد که شورای نگهبان هم در آن یک نماینده دارد ولی حق رای ندارد که چند اشکال بر این امر وارد است. ابتدا اینکه نقش شورای نگهبان به عنوان دستگاه نظارتی کم‌رنگ می‌شود می‌گویند که ما این کار را می‌کنیم که شائبه تخلف ایجاد نشود؛ چرا هیچ‌وقت نمی‌گفتید شائبه تخلف و فقط این بار پیش آمده است؟ اشکال در این حوزه است چرا حوزه‌های دیگر را دست‌کاری می‌کنید؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: آن بخش از این طرح که در مورد منابع مالی و تیم‌ همکاری‌ کاندیداها حساسیت وجود دارد، طرح خوبی است.

وی با بیان این که به عنوان مثال عرض می‌کنم کسانی که پشت طرح کمیسیون ملی انتخابات هستند باید بگویند که موسسه تینک‌تانک‌ها چه کسانی هستند؟ گفت: این موسسه در زمان انتخابات اوباما در قسمت رسانه‌ای و جنگ روانی کمک تبلیغاتی به او کرده و 197 میلیون دلار دریافت کرده است. اکنون ما مواجهیم که برخی کاندیداها در انتخابات با موسسه تینک‌تانک‌ها قرارداد داشته و از مشورت آنها بهره گرفته‌اند و طی قراردادی 200هزار دلار در صورت برتری بر کاندیداهای دیگر و یک میلیون دلار در صورت انتخاب شدن باید می‌پرداختند.

وی تاکید کرد: قطعا قانون انتخابات باید به شکلی باشد که کاندیداها درخصوص این پول‌ها و استفاده از این موسسات مساله‌دار به ملت توضیح دهند.

وی افزود: بنی‌صدر قبل از انتخابات در سال 58 بر اساس اسناد لانه جاسوسی به عنوان مشاور به استخدام یک موسسه اقتصادی آمریکا درآمد که در حقیقت رابط CIA بود. در انتخابات اخیر هم متاسفانه کسانی در دام آنها قرار گرفتند.


غفلت در میدان سیاست همان نتیجه خیانت را به دنبال دارد

رسایی همچنین در پاسخ به این سوال که برخورد رهبری با کسانی چون حسن روحانی چیست؟ گفت: مقام معظم رهبری گفتند غفلت در میدان سیاست همان نتیجه خیانت را به دنبال دارد یعنی غفلت فرد با خروجی آدم خائن یکی می‌شود. سیاست رهبر انقلاب جذب حداکثری و دفع حداقلی است و تا جایی که مقدور است دست رد به سینه کسی نمی‌زنند.

وی همچنین با بیان حوادثی از جنگ جمل در زمان حضرت علی(ع) اظهار کرد: مقام معظم رهبری نیز گفتند "که شما شروع می‌کنید ولی تمام کننده نیستید" اگر با سران فتنه در هفته اول پس از انتخابات برخورد شده بود آیا حقیقت ماجرا این گونه مشخص می‌شد؟ وقتی مردم روز قدس دیدند که روزه‌خواری می‌شود و شعار نه غزه نه لبنان داده می‌شود یا در روز 13 آبان موسوی در بیانیه‌ خود واژه‌ای از استکبار و آمریکا نمی‌آورد مردم از او برگشتند و 22 بهمن نیز سیل مردم خس و خاشاک را از بین برد. کمترین جرم سران فتنه این است که عناصر ضد انقلاب جرات و جسارت پیدا کردند و به خیابان‌ها آمدند.


چرا دستگاه قضایی مهدی هاشمی را احضار نمی‌کند؟

دانشجوی دیگری درباره سکوت قوه قضاییه در برابر مهدی هاشمی پرسید که رسایی گفت: این یک آزمون برای دستگاه قضایی است. امثال مهدی هاشمی برای افکار عمومی سوال است. مهدی هاشمی در لندن نیست و در دبی است و بهانه تحصیل در لندن هم دروغ است. آقای مرعشی چند وقت پیش با او ملاقات داشته است. قوه قضاییه اعلام کرده که پرونده مهدی هاشمی ارجاع شده است اما باید گفت در چنین زمانی بازپرس یا دادستان مجرم را احضار می‌کنند و این دیگر بررسی اسناد نمی‌خواهد چرا دستگاه قضایی مهدی هاشمی را احضار نمی‌کند؟.

رسایی هم‌چنین به بیان خاطره‌ای از حضرت امام (ره) و به نقل از سید حمید روحانی پرداخت که در سال 59 و پس از کودتای بنی‌صدر سیدحسین خمینی فرزند سیدمصطفی خمینی در سفر به مشهد از بنی‌صدر دفاع کرده و به انتقاد از شهید رجایی پرداخته و این سخنان باعث شده که جلسه به تشنج کشیده شود که مردم به سیدحسین خمینی حمله‌ور می‌شوند و سیدحسین خمینی را از آن جلسه بیرون آورده ولی به دفتر امام (ره) اعلام می‌کنند که سخنران مزبور مسلح است و دست روی سلاح خود آورده که وقتی خبر به امام رسید ایشان از آیت‌الله اشراقی خواستند که نام برده تحت الحفظ به تهران منتقل شود و اگر به سوی کسی تیراندازی کند به او مهلت ندهند. که آیت‌الله اشراقی بخش اول پیام را رساند ولی بخش دوم را نداد و وقتی امام فهمیدند گفتند که عین پیام را به برادران کمیته و سپاه مشهد اطلاع دهید .


مجلس خبرگان رهبری از رییسش بخواهد که چرا در ایام بعد از عاشورا موضع‌گیری‌ نکرد؟

رسایی ادامه داد: چرا مردم امام(ره) را دوست دارند؟ چون امام بین خانواده‌اش و خط شهدا ، شهدا و انقلاب را انتخاب کرد. چرا مردم از بعضی متنفرند؟ چون بین خانواده و انقلاب ، خانواده خود را انتخاب می‌کنند. آقای سیدحسن خمینی این پیام امام (ره) درباره سیدحسین خمینی بود که درباره دیگران هم صدق می‌کند. آقای هاشمی امام (ره) یعنی این. مجلس خبرگان رهبری از رییسش آقای هاشمی رفسنجانی بخواهد که بگوید چرا در ایام بعد از عاشورا موضع‌گیری‌ نکردید؟ چرا فرزند شما امروز در دبی است؟ آقای هاشمی مهدی را آنقدر رستم صدا زده که ظاهرا از رستم‌شان می‌ترسند؟ از آیت‌الله خزعلی یاد بگیرید.

 

منبع

/ 0 نظر / 183 بازدید